-
Uważaj na cyberoszustów - nie pomagaj się okraść
Czy dajesz obcej osobie klucze do swojego mieszkania? Pewnie nie. Ale dokładnie tak zachowujemy się w sieci. Nieświadomie stajemy się wspólnikami internetowych oszustów, ryzykując utratę pieniędzy.
Czas to zmienić! Dowiedz się, jak chronić swoje pieniądze przed cyberprzestępcami.
10 ZASAD CYBERBEZPIECZEŃSTWA
1. Chroń swoje dane osobowe
Nie pokazuj zbyt wiele w Internecie! Czy wiesz, że takie działania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje? W ten sposób złodzieje bardzo szybko identyfikują swoją ofiarę, ponieważ mogą poznać numer PESEL, adres zamieszkania i inne dane, które następnie wykorzystują do działań przestępczych.
Numer karty tylko dla Ciebie! Jeśli ktoś dzwoni i pyta o numer karty, bądź ostrożny! Bank NIGDY nie prosi o podanie tych danych przez telefon.
2. Aktualizuj swój program antywirusowy
Zabezpiecz swoje urządzenia elektroniczne (komputer, tablet, smartfon) programem antywirusowym i regularnie go aktualizuj.
3. Zawsze ustawiaj silne hasła
Hasło jak forteca! Łatwe hasło = łatwy cel dla oszusta!
Ustawiaj hasła, których nie da się łatwo złamać. Im dłuższe i bardziej złożone, tym trudniej je przełamać oszustom. Hasła takie jak „123456” czy „imię psa/kota” to otwarte drzwi dla cyberprzestępców.
Aby stworzyć silne hasło, używaj WIELKICH i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
4. Nie zapominaj o wylogowaniu się
Ta czynność po zakończeniu pracy z danym systemem, aplikacją lub usługą powinna być Twoim naturalnym odruchem. Jeśli pozostajesz zalogowany/a dłużej niż potrzebujesz i zostawiasz przy tym sprzęt bez nadzoru, zapraszasz do nadużycia, włamania czy przejęcia konta.
5. Zachowaj ostrożność używając bankowości elektronicznej
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, jakich wymaga od Ciebie bank, gdy korzystasz z bankowości elektronicznej.
6. Nigdy nie odwiedzaj podejrzanych stron
Zanim wejdziesz na nieznaną Ci stronę internetową, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Warto również zweryfikować czy strona posiada certyfikat https. Chodzi o twoje bezpieczeństwo, dlatego pamiętaj – podejrzane strony i linki to także źródło wirusów.
7. Uważaj na wiadomości i linki nieznanego pochodzenia
Klikasz bez zastanowienia?
Podejrzane linki mogą być bramą do oszustwa! Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników z nieznanych źródeł. Zawsze weryfikuj linki, które chcesz otworzyć i upewnij się, że wiesz, dokąd one zaprowadzą.
8. Zawsze twórz kopię zapasową
Tworzenie kopii zapasowej danych, czyli tzw. „backup”, to nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie Twoich plików. Służy ono do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty bądź uszkodzenia.
9. Uważaj na fake newsy
Cokolwiek czytasz – daj sobie czas na sprawdzenie źródła, autorów, datę publikacji, dokładną analizę tekstu i porównanie go z opiniami ekspertów. Cyberprzestępcy będą grać na Twoich emocjach oraz będą Tobą manipulować, produkując „fake newsy”, którym łatwo uwierzyć.
10. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno na edukację
Zwracaj m.in. uwagę na komunikaty, jakie otrzymujesz od swojego banku na temat bezpieczeństwa. Chwila, którą poświęcisz na ich przeczytanie, może uchronić Cię w przyszłości przed utratą danych i pieniędzy.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o bezpiecznym poruszaniu się w sieci lub podejrzewasz, że jesteś ofiarą cyberataku, pomoc znajdziesz tutaj: